ATHENS 2004 HIGHLIGHTS

Points Table

Pool A
Teams P W D L GF GA GD Pts
Spain 5 3 2 0 14 3 11 11
Germany 5 3 2 0 15 6 9 11
Pak 5 3 0 2 19 8 11 9
Korea 5 2 2 1 17 8 9 8
G Britain 5 1 0 4 9 21 -12 3
Egypt 5 0 0 5 2 30 -28 0
Pool B
Teams P W D L GF GA GD Pts
Netherlands 5 5 0 0 16 9 7 15
Australia 5 3 1 1 14 10 4 10
New Zealand 5 3 0 2 13 11 2 9
India 5 1 1 3 11 13 -2 4
S Africa 5 1 0 4 9 15 -6 3
Argentina 5 0 2 3 8 13 -5 1

 

Participating Teams 


Teams: Pool A

Team Egypt


1 Hassanien Osama (GK)

2 Ramadan Ahmed

3 Mandour Ahmed

4 Kasbr Mohamed

5 Ibrahim Amro

6 Mohamed Ahmed

7 Mohamed (Capt) Yasser

8 Ibrahim Ahmed

9 Enaba Belal

10 Mohamed Sameh

12 Mohamed Walid

13 Ahmed Adnan

14 Metwalli Amrou

16 El Mallah Mohamed (GK)

17 El Sayed Mohamed

20 Hagag Sayed

Coach: Gad Asem

Mgr: Keshik Essam

Team Germany

1 Arnold Clemens (GK)

2 Schulte Christian (GK)

4 Crone Philipp

6 Duckwitz Eike

7 Michel Bjoern

8 Reinelt Sascha

10 Eimer Christoph

11 Emmerling Bjoern

12 Biederlack Sebastian

14 Weissenborn Tibor

15 Kunz Florian (Capt)

17 Wess Timo

18 Bechmann Christoph

19 Zeller Christopher

22 Witthaus Matthias

26 Scharowsky Justus

Coach: eters Berhard

Mgr: Schoepf Bernd


Team Great Britain

1 Mason Simon (GK)

2 Lewis Jimi (GK)

5 Moore Rob

6 Parnham Craig

7 Stott Niall

8 Bertram Tom

9 Pearn Mark

10 Wallis Jimmy

11 Garrard Brett

12 Hawes Ben

13 Hall Danny

14 Johnson Mike

17 Fordham Guy

18 Middleton Barry

19 Dunlop Graham

22 Moodie Graham


Coach: Lee Jason

Mgr: Whittle David


Team South Korea

1 Ko Dong Sik

2 Ji Seong Hwan

5 Kim Yong Bae

6 Kang Seong Jung

7 Yeo Woon Kon

8 Kim Jung Chul

9 Song Seung Tae

10 Lim Jung Woo

11 Lee Jung Seon

15 Han Hyung Bae

16 Kim Jong Min

19 You Hyo Sik

22 Jeon Jong Ha

23 Kim Kyung Seok

25 Jang Jong Hyun

32 Seo Jong Ho

Coach: Kim Young Kyu

Mgr: Jeon Jae Hong


Team Pakistan

1 Alam Ahmed (GK)

2 Jawad Kashif

3 Nadeem Muhammad (Capt)

4 Ai Ghazanfar

5 Maqsood Adnan

6 Ahmed Waseem

7 Hussain Dilawar

8 Butt Rehan

9 Abbas Sohail

10 Raza Ali Bronze

11 Shabbir Muhammad

12 Akbar Salman (GK)

13 Ashraf Zeeshan

14 Ali Khan Mudassar

15 Abbasi Shakeel

16 Aziz Tariq

Coach: Oltmans Roelant

Mgr: Yousaf Baig Muhammad


Team Spain

1 Herrera Bernardino

2 Freixa Santiago

5 Fabregas Francisco

7 Escarre Juan

8 Fabregas Alejandro

9 Amat Pol

10 Tubau Eduardo

11 Aguilar Eduardo

13 Alegre Ramon

14 Sanchez Josep

15 Sojo Victor

16 Ribas Xavier

17 Sala Albert

18 Garza Rodrigo

19 Bruses Javier

23 Alegre David

Coach: Maurits Hendriks

Mgr: Jordi Olivia
Teams: Pool B

Team Argentina


1 Moreira Pablo (GK)

2 Hourquebie Juan Pablo

3 Caldas Maximiliano

4 Vila Matias

5 Paulon Ezequiel

7 Almada Mario

8 Retegui Carlos

9 Vila Rodrigo

10 MacCormick Tomas

13 Lombi Jorge

14 Zylberberg Fernando

15 Orozco German

17 Paredes Matias

19 Vivaldi Juan Manuel

22 Rey Lucas 5th

23 Cammareri Lucas

Coach: Ruiz Jorge

Mgr: Travi Ricardo

Team Australia

1 Dwyer Jamie

2 De Young Liam

4 McCann Michael

5 Elder Troy

6 Hammond Robert

7 Eglington Nathan

9 Knowles Mark

13 Brennan Michael

14 Schubert Grant

15 George Bevan

19 Hickman Mark (GK)

23 Wells Matthew Silver

24 Brooks Travis

25 Livermore Brent

26 Butler Dean Silver

30 Mowlam Stephen (GK)

Coach: Dancer Barry

Mgr: Dorsett Ray


Team India

1 Chauhan Devesh (GK)

3 Tirkey Dilip

4 Singh Sandeep

6 Tirkey Ignace

7 Singh Prabhjot

8 Sonkhla Deepak Thakur

9 Pillay Dhanraj

10 Singh Dhillon Baljeet

11 Singh Gagan Ajit

12 D'Souza Adrian

18 Rasquinha Viren

23 Halappa Arjun

24 Xalco William

27 Pillay Vikram

Singh Harpal

Sinclair Adam


Coach: Rach Gerhard

Mgr: Singh Dhillon Hardeep


Team Holland

1 Vogels Guus (GK)

2 Lomans Bram

3 Derikx Geert

4 Jazet Erik

6 Evers Floris

7 van der Weide Sander

8 Brouwer Ronald

10 Taekema Teake

11 Eikelboom Marten

12 Delmee Jeroen (capt)

13 Veering Klaas (GK)

14 de Nooijer Teun

15 Klaver Karel

18 Reckers Rob

19 Brouwer Matthijs

22 Mahieu Jesse

Coach: Walsh Terry

Mgr: Kruize Ties


Team New Zealand

1 Sharland Kayla

2 Naylor Emily

5 Sutherland Rachel

6 Orr Meredith

8 Provan Jaimee

9 Jobe Leisen

10 Igasan Lizzy

11 Carr Stacey

12 Walton Lisa

14 Muirhead Suzie (Capt)

15 Jurgeleit Beth (GK)

16 Clarke Helen (GK)

18 Weavers Diana

21 Roberts-Lang Niniwa

22 Robertson Rachel

23 Drysdale Tara

Coach: Rutledge Ian

Mgr: Syms Lynda


Team South Africa

1 Staniforth David (GK)

4 Jackson Craig (Capt)

5 Fulton Craig

6 Jacobs Bruce

7 Clark Gregg

8 Evans Iain

9 Smith Emile

10 Paul Jody

13 Evans Steve

14 Rose-Innes Eric

18 Denne Wayne

19 Hibbert Chris (GK)

20 Symons Ian

25 Ravenscroft Ryan

26 Dolley Denzil

27 Nicol Greg

Coach: Revington Paul

Mgr: Carr Dave



Match Schedules

Sun, 15 Aug          
1
1
B
08h30
AUS
v
NZL
2
1
B
10h30
ARG
v
RSA
3
2
A
18h00
KOR
v
ESP
5
1
A
18h30
GER
v
PAK
4
2
A
20h00
GBR
v
EGY
6
1
B
20h30
NED
v
IND
             
Mon, 16 Aug Rest Day        
             
Tue, 17 Aug          
7
1
A
08h30
KOR
v
GBR
8
1
B
10h30
ARG
v
AUS
9
2
B
18h00
RSA
v
IND
11
1
A
18h30
EGY
v
PAK
10
2
B
20h00
NZL
v
NED
12
1
A
20h30
ESP
v
GER
           
Wed, 18 Aug Rest Day        
             
Thu, 19 Aug          

13

1
B
08h30
NED
v
RSA
14
1
A
10h30
PAK
v
KOR
15
2
A
18h00
GER
v
EGY
17
1
A
18h30
GBR
v
ESP
16
2
B
20h00
NZL
v
ARG
18
1
B
20h30
AUS
v
IND
             
Fri, 20 Aug Rest Day        
             
Sat, 21 Aug          

19

1
A
08h30
EGY
v
KOR
20
1
B
10h30
IND
v
NZL
21
2
B
18h00
RSA
v
AUS
23
1
B
18h30
ARG
v
NED
22
2
A
20h00
ESP
v
PAK
24
1
A
20h30
GER
v
GBR
             
Sun, 22 Aug Rest Day        
             
Mon, 23 Aug          

25

1
B
08h30
NZL
v
RSA
26
1
A
10h30
ESP
v
EGY
27
2
A
18h00
PAK
v
GBR
29
1
A
18h30
KOR
v
GER
28
2
B
20h00
IND
v
ARG
30
1
B
20h30
AUS
v
NED
           
Tue, 24 Aug Rest Day        
           
Wed, 25 Aug          
31
1
9-12
08h30
5B
v
6A
32
1
9-12
11h00
5A
v
6B
33
2
5-8
18h00
3B
v
4A
35
1
1-4
18h30
1B
v
2A
34
2
5-8
20h30
3A
v
4B
36
1
1-4
21h00
1A
v
2B
           
Thu, 26 Aug Rest Day        
           
Fri, 27 Aug          
37
1
7-8
08h30
L33
v
L34
39
2
11-12
09h00
L31
v
L32
38
1
5-6
11h00
W33
v
W34
40
2
9-10
11h30
W31
v
W32
41
1
Bronze
18h00
L35
v
L36
42
1
Gold
20h30
W35
v
W36
 

 

 

 

     

Copyright © 1999 - 2009 IndianHockey.com | Terms Of Service | Privacy Policy

Powered by Chitresh.com